Akıllı Bileklik İle Akıllı Saat Arasındaki Farklar Neler?

 

Akıllı bileklik ve akıllı saat arasında fazla bir fark bulunuyor. Biz de bu ufak farkları anlatan bir karşılaştırma yazısı hazırladık.

Bu akıllı saatlerden birisi arama yaparken diğeri yalnızca bildirimleri gösteriyor. Bu fark bilinmediği zaman bazı kullanıcılar tarafından bileklikten aynı performans bekleniyor. Biz de sizinle arasındaki farklardan öne çıkan özelliklerini bu yazımız da paylaşıyor olacağız.

Akıllı Bileklik Ve Akıllı Saat Karşılaştırması

Önce akıllı bileklikte yer alan özelliklerden bahsedelim. Bu akıllı cihaz içeriğinde pek çok servis, sağlık ve spor hizmeti barındırıyor. Alarm kurulabilir, müzik çalar kontrolü yapılabilir. Bu bileklikte, sağlık için kalp hızı ölçülebilir, kalori takibi ve uyku monitörü gibi çeşitli kullanım özellikleri bünyesinde yer alır. Ayrıca spor modu ve mesafe ölçer gibi özellikleri bulunur.

Akıllı bilekliklerde koşu ve ip atlama dahil birçok aktivite desteği bulunur. Kalp atış sensörü sunan cihazların su geçirmez özelliğe sahip olduğunu da söylemeden geçmeyelim.

Akıllı Saatlerde Yer Alan Özellikler

Akıllı saatin özelliklerine bakınca, arama görüşmesi yapılabiliyor, SMS gönderiyor, sağlık ve spor alanlarında geliştirdiği özellikler ile kolaylıklar sağlamaya devam ediyor. Sağlık denilince kalori takibi, kandaki oksijen seviyesi ve stres seviyesi gibi ölçümleri gösteriyor, spor denilince mesafe ölçüp, rota takibi ve spor modları gibi destekleri karşılar. Akıllı bilekliklerde bulunan su geçirmez özelliği bunlarda da bulunur.

Bu akıllı cihazın diğer akıllı bileklikten farkı ve en tercih edilir sebebi arama yanıtlama ve konuşabilme özelliğinin bulunmasıdır. Örneğin birisi sizin telefonunuzu aradığında akıllı saat üzerinden açıp, aramaya yanıt verebilirsiniz.

Akıllı Bilekliğin Öne Çıkan Teknik Özellikleri

Bir cihaz üzerinden örnekle, Xiaomi Mi Band 5 akıllı bilekliğinin 120 mAh batarya kapasitesi var, şarjı yaklaşık 120 dakikada tam dolum yapıyor. Şarj olduktan sonra ise cihazın en uzun pil ömrü 20 günü buluyor. Bluetooth 5.0’a bağlanma özelliği var ama Wi-Fi desteği bulunmuyor.

Akıllı Saatin Öne Çıkan Teknik Özellikleri

Bir cihaz üzerinden örnekle, Apple Watch akıllı saat modeli, depolama alanında 32 GB’lık bir yer sunuyor. Bağlantı noktasında Bluetooth 5.0, GPS ve Wi-Fi desteği bulunuyor, bataryasının pil ömrü 18 saat civarıdır.

Bu karşılaştırma sonuçlarına göre, akıllı saatler daha günlük kullanıma uygun iken, akıllı bilekliğin ise daha özel bir kısma sahip olduğunu görürüz. Bu cihazlardan birisini satın alırken “ne için kullanacağız?” sorusunu kendimize sormamız gerekir.

Similar Posts

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir